Anne Baba Okulu

Yarıyıl Tatilinde Ebeveynlerin Yapması Gerekenler

Yarıyıl tatilinde ebeveynlerin yapması gerekenler de en az çocuklara düşen sorumluluklar kadar önemlidir. Peki ebeveynler ne yapmalı?

Karne Notlarını Değerlendirin

Yarıyıl tatilinde ebeveynlerin yapması gerekenler listesinin başında karne geliyor. Tatil etkinliklerine başlamadan önce, çocukların karne notlarının değerlendirilmesi gerekiyor. Karne notları ile ilgili konuşulmaması, çocuğun kendini değersiz hissetmesine yol açabileceği gibi, elde ettiği başarının ya da başarısızlıkların önemsiz olduğunu düşünmesine de neden olabiliyor. Bu nedenle, beklenen başarıyı gösteren ya da göstermeyen tüm çocukların karne notlarının değerlendirilmesi gerekiyor.

Karne notlarının değerlendirilmesi aşamasına çocukların da dahil edilmesi önem taşıyor. Başarılı olunan dersler ve nedenleri ile başarısız olunan dersler ve nedenlerinin konuşulması çocuk gelişiminde ve çocuğun başarısında rol oynuyor. Dolayısıyla karne notlarının çocuklarla beraber değerlendirilmesi ve gelecek döneme dair hedeflerin konuşulması gerekiyor.

Uzmanlar, çocukların sömestr tatilinde neler yapacaklarına, karne notlarına göre karar verilmemesi gerektiğini belirtiyor. Karne notları iyi olan çocukların yarıyıl tatilinde istedikleri gibi zaman geçirebilmeleri; karne notları beklendiği kadar iyi olmayan çocukların ise sömestr tatilinde ders çalışmaya zorlanmaları çocukları olumsuz etkileyebiliyor. Yarıyıl tatilinde, çocukların eğlenceli etkinlikler yapması; duygusal ve sosyal gelişimleri açısından önemli olmakla birlikte, bir sonraki eğitim dönemine de daha iyi odaklanmalarını sağlıyor.

Ailece Vakit Geçirin

aile içi iletişim

Yarıyıl tatili boyunca, çocuklarınızla beraber vakit geçirmeniz ve etkili iletişim kurmanız, çocukların psikolojik ve sosyal gelişimi açısından oldukça önemlidir. Tatilde çocuklarınıza daha fazla zaman ayırmanız, çeşitli etkinliklere birlikte katılmanız ve yeni planlar yapmanız, çocuğun güven duygusunu ve birey olma bilincini geliştirecektir.

Örneğin aile paylaşım geceleri düzenlenebilir. Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Özellikle ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçları vardır. Aile bağlarının pekiştirilmesi için geniş aile olarak tanımlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen v.b. yakınlarla paylaşmak amacıyla ziyaretler düzenlenebilir. Şehir veya memleket dışında yaşayan yakın akrabalarla görüşmek için düzenlenen geziler, geniş aileyle kaynaşma fırsatı sundukları gibi, aile bireylerine doğdukları, büyüdükleri yerleri görme, anılarını tazeleme ve paylaşma olanağı da sağlarlar. Çocuklar anne-babaların geçmişe ilişkin anılarını dinlemekten zevk alırlar.

Hedefler Belirleyin

Başarının en önemli koşullarından biri hedef belirlemektedir. Çocuğunuzun okul hayatında başarılı olsa dahi, yeni hedefler belirlemek ve çocuğunuzun gelişmesini sağlayacak yönlere doğru gitmesine yardımcı olmak önemlidir. Yarıyıl tatilinde, çocuklarla birlikte, hedef belirleyerek, ikinci dönemde yapmak istediklerinin bir listesini çıkarmanız, çocuğun motivasyonunda son derece etkili olacaktır.

Somut hedefler belirlemek, çocuğun motivasyonunu artıracağından, “Her gün ders çalışacağım” yerine “Günde iki saat ders çalışacağım” gibi hedefler belirlemesini sağlayabilirsiniz. Hedef belirlerken, notlara bağlı kalmak yerine, çocuğun yaratıcılığını ve yeteneklerini geliştirebilecek noktaları vurgulamalısınız. Örneğin, not ortalaması üzerine bir hedef koymak yerine, yabancı dil gelişimi ile ilgili bir hedef belirleyebilirsiniz.

Çocuklar için eğitim dönemine ait hedefler belirlerken, çocukların okula bağlı kalmamasını ve farklı alanlarda da kendini geliştirmesini teşvik etmelisiniz. Örneğin, sporla ilgilenen çocukların, kendilerini geliştirebileceği çalışmalar yapmalarını da hedeflere eklemesini sağlamanız oldukça önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir