Anne Baba Okulu

Yarıyıl Tatilinde Okunabilecek Kitaplar

Çocuklar, yarıyıl tatilinizi kitap okuyarak verimli bir hale getirebilirsiniz!

Zeplin Teyze'nin Yıldızları

“Şımarık Puhpuh, geçen hafta, “Çüş, çüşşş!” diyerek girmişti kapıdan. Gidene kadar da çüşleyip durmuştu. Dayanamayıp, “Hayrola, eşekler mi var burada?” demiştim. Yüzüme bakıp sırıtmıştı. Bu hafta da çüşlerse canına okuyacağım onun. Umarım çüşler!
İşler umduğum gibi gitmedi. Ben Puhpuh’u pataklamayı düşünürken, o benim kahramanım oldu. Ağlarını guvuk bir milyoncu’yla ören çılgın yaz tatilimin en matrak anısını ona borçluyum. Yalnız ona mı? Bir de Zeplin Teyze'nin yıldızları var!

Yazar: Asuman Portakal
Yayınevi: Altın Kitaplar
Ücret: 8 TL.

BOOM

Jimbo ve arkadaşı tesadüfen iki öğretmenin aralarında başka bir dilde konuştuklarını duyarlar. Öğretmenlerin hiçbir yabancı dil bilmediklerini öğrenmeleri de çok şüpheli bir durum ortaya çıkarır. Jimbo “hayat çok garip zaten” yaklaşımıyla tuhaf ailesiyle yaşadığı huzurlu ortama dönmek istese de Charlie işin peşini bırakmaz ve bir gün ortadan kaybolur. Ama Jimbo gerçek bir dosttur ve arkadaşını bulmak için elindeki ipuçlarından yararlanarak hiç bilmediği bir diyara tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Ablası Becky de ona eşlik edecektir.

Yazar: Mark Haddon
Yayınevi: Mavi Bulut
Fiyat: 13 TL.

Ö.T.E.K.İ

Tamamen “normal” olan Franz’ın hayatı, geçirdiği ufak bir hastalık sonrasında, tek gözüne takmak zorunda kaldığı bir bant yüzünden tamamen değişir. O artık Franz Kopf değil, dışlanan Mortgöz olmuştur. Bir süre sonra yalnız olmadığını fark eder ve "diğer farklılar" ile birleşmeye karar verir.

Arkadaşlık, nezaket, ötekileştirmek gibi kavramların sıkça vurgulandığı Ö.T.E.K.İ. farklı oldukları düşünülen bir grup çocuğun yardımlaşmak için kurduğu gizli örgütün kapılarını açıyor.

Yazar: Pedro Manas
Yayınevi: İletişim Yayınları
Fiyat: 12 TL

Böyle de Ödev mi Olur!

Memo her birey gibi kendi yaşının gerektirdiği sorunlarla boğuşuyor. Serviste yanında oturan Erhan’ın onu sıkıştırıp durması, anne babasının sürekli kavga etmesi, öğretmeninin verdiği acayip ödev ve bu ödevi yaparken görüştüğü insanları anlama çabası… Bir de aşk… Tüm sorunları kendine has bakış açısıyla yorumlayan ve çözmeye çalışan Memo biz yetişkinlere gerçekleri hatırlatıyor: Çocuklar başka bir boyutta her şeyden yalıtılmış bir şekilde yaşamıyorlar. Onların da herkes kadar sorunları, dertleri, sıkıntıları, hayalleri, beklentileri var… Onları ciddiye almalıyız.

Yazar: Fatih Erdoğan
Yayınevi: Mavi Bulut
Fiyat: 13 TL.

Sirkin Cambazı

Kasabaya çıkagelen esrarengiz sirk, beraberinde şatafatlı gösteriler ve cambazlar da getirir. Nod Kasabası’nın “sevimli” durgunluğundan sıkılan yaramaz ikizler için gün doğmuştur; sirkten iyi oyun yeri mi olur! Sirk çalışanlarının arasındaki sıradışı bağı keşfeden Edgar ve Ellen, evlerinin karanlık kâhyası hakkındaki gizemi de öğrenirler. Ve yine başlarını büyük bir derde sokarlar. Üstelik bu sefer, derdi yaratan hiç ummadıkları biridir!

Yazar: Charles Ogden
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Fiyat: 11 TL.

Alfa Kuzey Bölge 1: Süper Kahraman Aranıyor!

Şimdi size her şeyi anlatıp işin tüm heyecanını kaçırabiliriz. Ama sadece Süper Kahraman Aranıyor adlı kitapta kahramanın adının Batuhan olduğunu, onun Çitlek Çetin ve Jumbo Cemal olarak bilinen arkadaşlarıyla beraber takıldığını, bu üçünün Galaksi Kahramanları adında bir çizgi romanın hayranı olduğunu ama Galaksi Kahramanları’nın hiç de bildiğiniz çizgi romanlar gibi olmadığını söyleyeceğiz. Bay Z’den, Alfa Kuzey Bölge’nin ne anlama geldiğinden, görünmezlik yeleğinden, Şebnem’den ise bahsetmeye hiç niyetli değiliz.

Yazar: Mustafa Hakkı Kurt
Yayınevi: Mavi Bulut
Fiyat: 13 TL.

Zamanda Yolculuk-Uzayda Buluşalım

Bulut ile Yıldız, dedeleriyle birlikte çeşitli zaman dilimleri arasında dolaşıyor, mağara devrinden uzay yolculuğuna, Amazonlardan Periler Ülkesi’ne kadar pek çok yeri keşfediyorlar.

Tarih içindeki söylenceleri yalın diliyle öyküleştiren İçözü, ülkemizin ve evrenin pek çok güzelliklerini anlattığı bu seri ile çocukları tam anlamıyla bir “Zamanda Yolculuk”a çıkartıyor!

Yazar: Nur İçözü
Yayınevi: Altın Kitaplar
Fiyat: 10 TL.

Dans etmeyi seven çocuklar, Bella ile Yok Böyle Dans Akademisi’ne girmeye hazır mısınız?

Tango Tutkusu ve Samba Heyecanı dans etmeyi seven bütün kız ve erkek çocuklarının şubat tatillerinde okuyacakları keyifli birer kitap niteliğinde.

Tango Tutkusu

Dans etmeyi çok seven Bella, Yok Böyle Dans Akademisinin seçmelerine katılması için bir davetiye alınca yerinde duramaz.
Ancak dansıyla jüriyi etkilemesi ve kazanması gerekmektedir. Bella pırıl pırıl topun altında dansına başlarken acaba utangaçlığını yenebilecek midir?

Yazar: Chole Melody
Yayınevi: Altın Kitaplar
Fiyat: 5 TL.

Samba Heyecanı

Dört dans akademisi öğrencisi karnaval geçit arabası üzerinde muhteşem New Ride grubuyla dans etmek için seçilirler. Bella da seçilenler arasındadır. New Ride, Bella’nın en beğendiği gruptur ve bu sayede samba dansını deneme şansı yakalamıştır! Ancak beklenmedik bir kostüm felaketi baş gösterince Bella ne yapacağını bilemez. Acaba Bella’nın şans yıldızı parlayacak mı yoksa sönecek midir?

Yazar: Chole Melody
Yayınevi: Altın Kitaplar
Fiyat: 5 TL.

LataŞiba

Bir yanda Genişler’in kenti Lata’da yaşayan Şlopgen; diğer yanda Darlar’ın kenti Şiba’da yaşayan Dara. Birbirinden habersiz iki çocuk. Genişler’in Lata’sında hayat yirmi top dondurma gibi; Darlar’ın Şiba’sındaysa her şey solucan gibi ince ve uzun. Eski bir kitap ve festivalde kendini gösteren bir gölge, Şlopgen’le Dara’nın dikkatini çekince olan olur! Yaşamlarının ve kentlerinin sınırını belirleyen yüksek duvarın ardında ne vardır acaba?

Yazar: İrem Uşar
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Fiyat: 13 TL.

Minik Violet

Büyümek, her çocuğun hayalidir ama Violet’in tutkusu bambaşka. Hızlı trene binmek için bir an önce boyunun uzamasını bekliyor, o gün geldiğinde ise birden bire kendini “patates köftesi” boyutunda buluyor. Fantastik bir anlatımın hâkim olduğu bu kitap kurgusuyla çocukları gözle görülmeyecek kadar küçük dünyalara sürükleyecek.

Yazar: Lou Kuenzler
Yayınevi: İletişim Yayınları
Fiyat: 13 TL.

Kaçak Kahramanlar

Yazar Ekrem Deniz, bir gece yeni romanını yazmaya devam etmek için bilgisayarının başına oturduğunda, genç kahramanları Burge, Doruk ve Aras’ın yok olduğunu görür. Sayfalarda onların bulunması gereken yerlerde boşluklar vardır! Cem, şaşakalan babasıyla birlikte kahramanların peşine düşer. Aynı sıralarda Burge, Doruk ve Aras da, kendilerini sıradışı bir dünyada, onlara benzeyenler arasında bulmuşlardır. Acaba kaçmışlar mı, yoksa kaçırılmışlar mıdır?

Yazar: Fadime Uslu
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Fiyat: 12 TL.

Güveçte Külkedisi Pişirmenin Püf Noktaları

Masallarda sevdiğimiz ya da korktuğumuz tüm kahramanlar bir arada! Külkedisi, Pamuk Prenses, Hansel ve Gretel, Üç Küçük Domuzcuk, Hain Kurt, Kötü Kalpli Cadı, canavarlar, periler ve daha kimler kimler… Bayan İyilik Meleği’nin öğretmenliğini yaptığı “İyiler Sınıfı”, Bayan Kötülük Meleği’nin önderliğindeki “Kötüler Sınıfı”na karşı kendilerini korumaya çalışıyor. Kötülerin yaptığı hain planlar acaba iyileri alt etmeye yetecek mi?

Yazar: Francesca Simon
Yayınevi: İletişim Yayınları
Fiyat: 9,50 TL.

Merak Eden Susamuru

Pat her şeyi ama her şeyi merak eden bir susamuru. Sorular soruyor, dünyayı tanımaya çalışıyor. Kimi zaman sorularıyla yetişkinleri bıktırsa da arkadaşı Babi onu hiç yalnız bırakmıyor. Birlikte bazen eğlenceli bazen tehlikeli maceralara atılıyorlar. Balinalar, köpekbalıkları, insanlar, yiyecek sıkıntısı derken inanılmaz bir uçak yolculuğu onları bekliyor!

Yazar: Jiil Tomlinson
Yayınevi: Hayykitap
Fiyat: 8 TL.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.