Çocuk Gelişimi

Yarıyıl Tatilinde Psikoloji’ye Dikkat

Zambak Yayın Grubu İlkokul Yayın Yönetmeni Murat Olukpınar, yarıyıl tatiline yaklaşıldığı günlerde öğrencilerin tatili verimli şekilde değerlendirmelerinin önemine dikkat çekti. Olukpınar, okula gidilmeyecek olmasının bütün dersleri bir kenara bırakıp; tatil bitene kadar miskinlik yapmak olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Tatilde olmak, televizyon ve bilgisayar bağımlısı olmak anlamına gelmemelidir. Tabii ki çocuklar dinlenmek için kendilerine vakit ayırmalıdırlar; ama çok geç vakitlere kadar oturup sabahları da geç kalkarak vücudun alışageldiği biyolojik yapısını bozmamaları gerekir. Bir plan dâhilinde öğrendiklerini tekrar ederek tatilde öğrenme kayıpları yaşamamalıdırlar.”

Kıyaslamak Yanlış

Velilerin birçoğunun, kendi çocuklarını diğer çocuklarla kıyaslamak gibi bir hataya düştüklerine dikkat çeken Olukpınar, şöyle konuştu: “Özellikle karnesinde düşük not bulunan öğrenci velilerinin yaptığı bu davranış son derece yanlıştır. Her çocuk ayrı bir biyolojik gelişime ve zekâya sahiptir. Bu sebeple çocuklar birbirleriyle kıyaslanmamalıdır. Çocuğa yardımcı olmadan düşük not sebebiyle kıyaslama yapılarak aşırı tepki verilmesi onda geri dönüşü olmayan değişik rahatsızlıklara sebep olabilir. Eğer varsa başarısızlık durumu çocukla değerlendirilmeli ve iyi bir planlama yapılarak ikinci döneme daha hazır başlamasına yardımcı olunmalıdır.”

Tatil Kitapları, Telafi ve Yeni Döneme Hazırlık İmkanı Sağlıyor

Zambak Yayınları’nın yarıyıl tatili için hazırlamış olduğu kitaplar; derslerde öğrenilenleri unutmama ve eğlenceli etkinliklerle güzel vakit geçirme imkanı sunuyor. Hazırlanan kitaplarda; bilmeceler, bulmacalar, fıkralar, hikâyeler, masallar, şiirler, zekâ oyunları, testler ve eğlenceli etkinlikler öğrencileri bekliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.