Hamilelik

Yaz Aylarında Gebelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kış boyunca evlerine kapanan hamileler yazın gelmesiyle birlikte dışarıya çıkma, güneşten yararlanma ve bol yürüyüş yapma şansını yakalıyor. 

Anne adaylarının beslenme şekillerine ve bol egzersiz yapmaya özen göstermeleri gerekiyor.

Yaz Aylarında Hamileler Nelere Dikkat Etmeli?

Yazın habercisi olan çilek, içeriğindeki bol miktarda C vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum nedeni ile hamileler için zengin bir besin kaynağıdır.

Beslenme

B vitamini, potasyum ve magnezyum minerali açısından zengin olan erik de hamilelerin rahatlıkla yiyebileceği meyveler sınıfında yer alıyor.

  • Hamile kadınlar baharla birlikte daha fazla enerji tüketecekleri için daha besleyici ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir.
  • Kalsiyum açısından zengin olan badem, peynir ve balık, protein açısından zengin tavuk eti, yoğurt, yumurta ve mercimek, demir açısından zengin et, balık, üzüm ve karaciğer tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Hamilelikte hazmı zor, kızartma, aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

Giyim

Havaların ısınmasıyla hamile kadınların kıyafet seçimleri soruna dönüşmektedir. Yazın kıyafet seçiminde, kendinizi iyi hissedebileceğiniz ve kolay hareket edebileceğiniz tercihler yapmalısınız. Bu dönemde bol tunikler, tişörtler, pamuklu eşofmanlar, geniş tayt ve şortlar, esnek ve doğal malzemelerde üretilmiş iç çamaşırları ve göğüs altından bollaşan kıyafetler kurtarıcınız olabilir.

Egzersiz

Hamile egzersizi

Yaz aylarında hamilelerin yapabileceği sporlardan en uygunu yürüyüştür. Anne adayını fazla yormayan yürüyüş, sorunsuz gebeliklerde sağlık açısından da problem yaratmıyor. Ayrıca yüzme, tıpkı pilates ve yoga gibi hamilelik konusunda bilinçli çalıştırıcılar tarafından, tercihen doktor kontrolünde yapıldığında iskelet ve kas yapısını doğuma ve doğum sonrası değişikliklere hazırlayabilir. Hatta bu sayede pelvis kemik ve kas yapısını doğuma hazırlayarak uygun gebelerde normal doğumu kolaylaştırmak mümkündür. Ayrıca spor esnasında salgılanan endorfin hamilenin ve bebeğinin duygu durumu üzerine çok olumlu etkiler yapar.

Ayakkabı Seçimi

Kıyafet gibi günlük yaşamda ayakkabı seçimi de hamileler için önemlidir. Çünkü gebelikte vücudun yük dağılımının bozulması, oluşan ödem ve ayak ağrılarının bu tabloya eklenmesi, ayakkabı seçimini daha önemli kılıyor. Uzmanlar hamilelerde ayakkabının 5 cm’den yüksek ya da sıfır topuk olmasının da sakıncalı olduğunu belirtiyor. Yaz aylarında ayak rahatsızlıklarının asgari olması için ayakkabıların ve terliklerin rahat, geniş ve yumuşak özel tabanlı seçilmesinde fayda var.

Ödem

Hamile bir kadının damarlarında dolaşan kan hacmi yaklaşık %50 daha fazladır. Artan kan hacmiyle birlikte damarlarda da bir miktar genişleme olduğundan fazla olan sıvının bir kısmı doku içinde hücrelerin arasında birikir. Bu duruma ödem adı verilir.

Gebelikte 2. ayYaz aylarında hamileler ödeme karşı bol su içmelidirler. Sanılanın aksine şişlik durumunda su içmek şişliği arttırmaz tam tersine azaltır. Önemli olan su içmeyi kısıtlamak değil onu hareket ettirmektir. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su için. Yine ödeme karşı ayaklarınızı havaya kaldırın. Gün içinde fırsat bulduğunuzda ayağınızı bir sandalye ya da benzeri nesnenin üzerine koyarak bir süre havaya kaldırın. Bunu her fırsatta yapmaya çalışın. Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Eğer çalışıyorsanız akşamları evde mümkün olduğunca uzun oturun. Ayaklarınızı sarkıtarak oturmayın.

Alerji

Doğanın canlanması ile ot, ağaç ve çiçeklerin açmaya başlamasıyla atmosferdeki polen miktarı da artmaya başlıyor.

Özellikle de alerjik bünyeli hamilelerin bünyelerine alerji olduğunu bildikleri ortamlardan ve baharda sık kullanılan kimyasal deodorant ve benzeri ürünlerden uzak durmaya çalışması önemlidir.

Hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve sulanma, öksürük ve baş ağrısı gibi belirtiler veren hamilelerde bu belirtilerin uzun sürmesi durumunda doktora başvurmalarında fayda bulunmaktadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.