Hamilelik

Yaz Hamileliğini Rahat Geçirmek için Öneriler

Yaz hamileliği, aşırı sıcak ve nem nedeniyle, anne adaylarını zorlayabiliyor. Hamileliğin yaz dönemine denk gelmesi, hamilelerin zorlanmasına yol açabildiği gibi, yaz aylarını sağlıklı ve rahat bir şekilde geçirebilmek için beslenme düzenine, sıvı tüketimine ve güneşe çıkma saatlerine dikkat etmek gerekiyor.

Yaz Hamileliği Nasıl Kolaylaştırılır?

Yaz aylarında, denize ya da havuza girmek, annelere ya da bebeklere zarar vermediği gibi, hamilelerin steril olmadıkları sulara girmemesi önem taşır. Sıcak havalarda, sık sık ılık duş almak ve su tüketimini artırmak hamileler için son derece önemli olduğu gibi, mümkün olduğunca güneşe maruz kalmamak gerektiği de unutulmamalı.

 

Fazla Güneşlenmek Cilt Lekelerine Yol Açabiliyor

Hamilelik döneminde, güneşlenmek ciltte bazı lekelerin oluşmasına yol açabildiği gibi, D vitamini alabilmek için güneşlenmek önem taşıyor. Ancak hamilelerin güneş ışınlarının yoğun olduğu 11.00 ile 16.00 saatleri arasında uzun süre güneşe maruz kalmaması gerekiyor. Saat 16.00’dan sonra ya da 11.00’dan önce hamileler güneşlenebileceği gibi, diğer saatlerde gölge alanlarda bulunmak önem taşıyor.Hamilelikte Yaz Tatili

Hamilelerin güneşlenirken kullandıkları güneş kremlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Yüksek faktörlü güneş kremlerinin kullanılması anne sağlığı açısından önemli olduğu gibi, oluşabilecek cilt lekelerinin de engellenmesini sağlıyor.

Hamileler Su Tüketimini Artırmalı

Yaz döneminde, tatile giden hamilelerin sıvı tüketimine dikkat etmeleri gerektiği gibi, tatile çıkmayan anne adaylarının da sıvı tüketimi konusunda dikkatli olmaları önem taşıyor. Hamilelerin susamasa dahi sık sık su içmeleri ve özellikle taze sıkılmış sebze ya da meyve sularını tercih etmeleri gerekiyor.

Hamilelerin yaz döneminde sıvı tüketimi kadar gıda tüketimine de dikkat etmeleri önem taşıyor. Açıkta satılan gıdalarda bozulma riski yaz aylarında artığından, hamilelik döneminde güvenilirliğinden emin olunmayan gıdaların tüketilmemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra, meyve ve sebzeleri de iyice yıkamadan tüketmemek gerekiyor.

Hamilelerin Tatile Çıkmadan Önce Dikkat Etmesi GerekenlerHamilelikte Yaz Tatili

Hamilelik döneminde özellikle 2. ve 3. trimesterda tatile çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

  1. Yaz hamileliği, özellikle nem oranı yüksek olan yerlerde yaşayan anne adaylarını zorlayabilir. Tatile çıkarken de bu kıstasa dikkat edilmesi gereklidir. Aynı zamanda hamilelerin tatile çıkmadan önce, doktordan tatil onayı almaları,
  2. Uçak yolculuklarında, 7. aydan sonra doktor belgesi alınması,.
  3. Tatile gidilen yerin tıbbi olanaklarının göz önünde bulundurulması ve olası olumsuz durumlara karşı tıbbi müdahale alınabileceğinden emin olunması,
  4. Girilecek havuzun bakteriyolojik tetkiklerinin yapılmış olmasına da dikkat edilmesi

Hamilelerin yaz döneminde sağlık açısından sorunsuz bir tatil geçirmeleri ve tatile çıkmayan hamilelerin rahat bir yaz dönemi geçirebilmeleri için beslenme ve uyku düzenleri ile güneşe çıkma saatlerine dikkat etmeleri önem taşıyor.

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.