Çocuk Gelişimi

Yaz Tatilinde D Vitamini Eksikliğine Dikkat

D vitamini alımı için yaz tatilini iyi değerlendirmek gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, güneşten doğru yararlanmak gerektiğini aktardı.

Başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de eksikliği durumunda birçok sağlık sorununa yol açan D vitamini, yaz aylarında güneş kremlerinin kullanımı nedeniyle yeterli oranda alınamıyor. Bunun yanı sıra çocukların yaz aylarını spor salonu, müze, kapalı yüzme havuzu gibi alanlarda geçirmesi de güneşten yeterince faydalanamamalarına yol açarak, D vitamini eksikliği sorununun yaşanmasına neden oluyor.

d-vitamini-yaz-aylari

Güneş Kremleri D Vitamini Alımını Engelliyor

D vitamini emiliminin güneş ışınlarının deriye temas etmesi ile gerçekleştiğini söyleyen Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı, güneşin D vitamini ihtiyacının yaklaşık %90’ını karşıladığını söyledi. D vitamini ihtiyacının yaz aylarında giderilebileceğini söyleyen Akpınarlı, güneşten uzak kalmanın sağlık sorunları oluşturabileceğinin altını çizdi.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

D vitamini eksikliğinin temel nedeni, yeterince güneşe maruz kalmamak olduğu gibi, yaşlılık, koyu cilt, şişmanlık, bağırsak ve karaciğer problemleri, güneş koruyucular da D vitamini emiliminin yeterince yapılamamasına yol açıyor. Yaz aylarında UVB ışınlarına maruz kalmamak için güneş koruyucularının kullanıldığını söyleyen Doç. Dr. Akpınarlı, güneşin cilt için olumsuz etkilere yol açtığını ve uzun vadede cilt kanserine yol açabileceğini söyledi.

d-vitamini

D Vitamini Eksikliği Nasıl Önlenir?

  1. Yaz mevsiminde güneşten sık sık faydalanın ve D vitamini depolayın.
  2. Deride D vitaminin sentezlenmesini sağlayan UVB ışınlarının dik olduğu saatlerde 20-25 dakika yürüyüş yapın.
  3. D vitamini açısından zengin olan somon, uskumru, ringo balığı, sardalya, ton balığı gibi yağlı balıklar tüketin.
  4. D vitamini takviyesi alın.

D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi

D Vitamini eksikliğinin sık görülen bir sorun olduğunu söyleyen ve tedavisinin kısa sürede ucuz bir şekilde yapılabildiğini söyleyen Doç. Dr. Akgül Akpınarlı, başta çocuklar olmak üzere herkesin senede bir kez özellikle Kasım ayında, D vitamini ölçümü yaptırması gerektiğini vurguladı.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.