Çocuk Kulübü

Yaz Tatilinde Neler Yapılabilir?

Okullar 17 Haziran Cuma gününden 12 Eylül Pazartesi gününe kadar kapalı olacak. Üç aylık tatil sana başlarda uzun gibi gelebilir. Bu nedenle yapman gereken işleri erteleyebilirsin. Ancak tatiller her zaman hızlı geçer. Bu nedenle sana birkaç önerimiz var:

 1. “Ama daha Haziran’dayız, okulların açılmasına çoooook var..” diye düşünme. Tüm tatiller çok çabuk biter. Bu nedenle yaz tatilinde yapman gereken işleri erteleme.
 2. Yaz tatilinde eğlenmek lazım. Bütün yıl çalışarak, bunu hak ettin. Yıl boyunca iyi çalışmamış da olabilirsin. Yine de tatili hak ettin. Unutma, yaz tatilinde yeterince iyi olmadığın alanlarda kendini geliştirebilirsin.
 3. Matematik ile başın dertte mi? Fen bilgisi derslerini anlamıyor musun? Yaz tatili, bu sorunların üstesinden gelmek için harika bir fırsat. Üç aylık tatilin bir bölümünü ders çalışmaya ayır ve eksik kaldığın konuların üstesinden gel!
 4. Basketbol takımında her zaman ilk 5’te misin? Yoksa genellikle bench’te mi otuyorsun? Fark etmez. Tatil boyunca spor yaparak, kondisyonunu güçlendir ve yeni sezonda takımın en iyisi ol.Çocuklar için Kodlama
 5. Bu yaz tatilinde, bilgisayarını yalnızca bilgi edinmek için değil, bilgi üretmek için de kullanabilirsin. Yaz tatilinde kodlama öğrenmek ve yeni programlar üretebilmek için nasıl programlama yapabileceğini öğrenebilirsin. Merak ettiğin sorular için şu adrese bak: Çocuklar için Programlama Dersleri
 6. Şiir yazmayı, resim yapmayı ya da hikaye yazmayı mı seviyorsun? Tatilde, kendini bu alanlarda geliştirmek için kurslara gidebilir ya da istediğin kadar eser oluşturabilirsin. (Eserlerini Cicicee’ye göndermeyi de unutma!)
 7. Yaz tatili sevdiklerinle vakit geçirmek için de iyi fırsattır. Sevdiğin insanları ziyaret edebilir ve tatilde onlarla birlikte eğlenebilirsin. Unutma, sevdiklerine zaman ayırman yalnızca tatilde değil, hayat boyunca yapılabilecek en güzel şeylerden biridir.
 8. Arkadaşlarını tatil boyunca özleyebilirsin. Telefonla aramak ya da mesaj atmak yerine, onlara mektup gönderebilirsin. Bu senin için güzel bir deneyim olabilir.
 9. Bisiklete binmek! Yaz tatilinde yapılacak aktiviteler arasında en eğlenceli olanlardan biri de bu. (Bisiklete binmeden önce güvenlik ekipmanlarını -bisiklet kaskı, dirseklik, far vb.- kullanmayı sakın unutma!)
 10. Yaz tatilinde yapılabileceklerin arasında yeni bir dil öğrenme ya da bildiğin bir yabancı dilde kendini geliştirmek de var. Yeni bir dil öğrenmek harika bir duygu. Öğrenmek istediğin yabancı dilde kelime bilgini geliştirebilir ve pratik yapma şansı bulabilirsin.
 11. Neredeyse unutuyorduk.. Yaz tatili deyince akla ilk ne gelir? Elbette bol bol deniz gir, istediğin kadar yüz. Ancak öğle saatlerinde denize girmemeye dikkat et. (Güneş seni olumsuz etkileyebilir.) Bol bol su içmeyi ve meyve yemeyi de unutma!

Yaz Tatilinde Yapılabilecek Aktiviteler

Kitap okumak, film izlemek, lunaparka gitmek, müzeleri gezmek.. Yaz tatilinde yapabileceğin bu harika etkinlikler için sana sunduğumuz önerileri aşağıda bulabilirsin.

Yaz Tatili için Çocuk Filmleri Önerileri

Filmleri kim sevmez ki? Üstelik de komik, eğlenceli ya da merak uyandırıcı bir tarafı varsa? Kayıp Balık Nemo, 6 Süper Kahraman, Garfield, Arkadaşım Max, Şirinler, Karlar Kraliçesi..

Büyük bir keyifle izlediğin ya da bir türlü izlemeye fırsat bulamadığın filmleri izlemek için yaz tatili muhteşem bir zaman. 2015’te vizyona giren ya da yakın zamanda vizyona girecek olan çocuk filmleri listesi için tıkla: Çocuk Filmleri 2015

Yaz Tatili için Çocuk Kitapları Önerileri

cocuk-kitap

Bazı çocuklar kitap okumaya bayılırken, bazı çocuklar kitap okumaktan hiç hoşlanmaz. Bunun sebebi, kitap okumanın sıkıcı ya da sıradan bir şey olması değildir. Sadece bazı kitaplar sıkıcıdır ya da senin ilgini çekmiyordur. Ancak tıpkı sevdiğin filmler, diziler, şarkılar olduğu gibi büyük bir keyifle okuyacağın kitaplar da var.

Macera, bilim kurgu, fantastik gibi türleri mi seviyorsun yoksa sevgi, dostluk gibi kavramları ele alan kitapları mı? Bu yaz tatilinde okuyabileceğin kitaplara bir bak ve geciktirmeden bir kitap okumaya başla! Kitap listesine bakmak için tıkla: Yaz Tatili için Kitap Önerileri

Çocuklar için Yaz Bilim Okulları

cocuk-bilim

Elektrik nasıl bulundu? Bilgisayarlar her şeyi yapmak nasıl mümkün oluyor? Ameliyatlar nasıl yapılıyor? Şimşek nasıl çakar? Gökkuşağı nasıl oluşur? Kimya, biyoloji, fizik ya da doğa bilimleri ile ilgili binlerce sorun olabilir.

Şaşırmak, merak ettiklerini öğrenmek, sorularının cevaplarını bulmak ve keşifler yapmak için bilim okullarına gidebilirsin. Bu yaz, senin bir bilim insanı olmaya başladığın zaman olabilir. Marie Crie, Nicolas Tesla, Rosalind Franklin ya da Albert Einstein.. Onlardan hiçbir farkın yok. Bu yaz tatilinde sen de bir bilim insanı olabilirsin. Yaz tatilinde bilimle ilgili aktiviteler, deneyler ve atölyeler yapan yaz okulları ve kamlar için tıkla: Çocuklar için Bilim Yaz Kampları

Çocuklar için Yaz Spor Okulları

Yaz Spor Okulları

Spor yapmadan olmaz! Tatilde bol bol spor yapmak, ilgilendiğin bir branşta kendini geliştirmek ve yeni arkadaşlar edinmek için spor okullarına ve yaz kamplarına katılabilirsin. Disiplin, sorumluluk alma, takım çalışmasına uyum sağlama gibi özelliklerin de böylece gelişebilir. Eğer bir voleybolcu, basketbolcu ya da bir yüzücü olmayı hayal ediyorsan, yaz tatilinde bu hayaline ulaşmak için çalışabilirsin. Çocuklar için 2015 yılında düzenlenen yaz kampları ve yaz okulları için tıkla: Yaz Kampları ve Yaz Okulları

2 Yorum

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.