Hamilelik

Yeni Anne Olmuş Birine Nasıl Davranılır?

Yeni anne olmayı zorlaştıran şey sadece bir bebeğe bakmak değildir. Aniden gerçekleşen değişim zorluğun en önemli noktasıdır. Peki bu stresin bir kısmını hafifletmek için yeni anne olmuş birine kişisel olarak siz ne yapabilirsiniz?

Yemek pişirin.

Yeni anne olmuş bir kadının en çok ihtiyaç duyduğu şey zaman olabilir. Bebek için tüm gün çalışan anne, evle ilgilenmekte zorlanabilir. Bunun için yapabileceklerinizin başında yeni anne olmuş tanıdığınıza ara ara uğrayarak yemek bırakmak gelebilir. Kendi akşam yemeğiniz için pişirdiğiniz yemeğin bir kısmını paketleyip yolu tutun. Bu hediye, bebeğe alınacak herhangi bir giysiden daha işe yarar olacaktır.

Eğer baba sizseniz, eşinizin iş yükünü hafifletmek için bebeğin bakımının yanı sıra mutfak konusunda da sorumluluk almalısınız.

Market alışverişi yapın.

Yeni bir anneyi ve bebeği ziyaret etmek için gittiğinizde nazikçe bir ihtiyaçları olup olmadığını sorun. Örneğin onlar için markete gidebileceğinizi söyleyin. Birlikte ihtiyaç listesi çıkarın ve marketin yolunu tutun. Bu kadar samimi değilseniz, bebeği görmeye giderken birkaç bez ya da bebek pudrası almayı da düşünebilirsiniz. Elbette evin ihtiyaçlarının karşılanması daha iyi olabilir. Fakat bebeğe bez almak da iyi bir alternatiftir.

Övgülerinizle teşvik edin.

Yeni anne olmuş bir kadınla aynı iş yerinde çalışıyorsanız, ona her şeyin üstesinden nasıl da güçlü bir şekilde geldiğini söyleyin. Onunla gurur duyduğunuzu ifade edin. Eğer doktoru iseniz ve zorluklar yaşıyorsa her şeyin üstesinden gelebilecek güçte olduğuna emin olduğunuzu belirtin. Randevuya geç kalmışsa, önemli olmadığını, böyle bir şeyin herkesin başına gelebileceğini söyleyin. Eğer annesi ya da kayınvalidesi iseniz bebek konusunda yaptıkları hakkında onu övün. Her zaman destekçisi olacağınızı ifade edin. Eleştirmekten kaçının.

Açık uçlu konuşmayın.

Yeni anne olmuş bir kadına yardımcı olmak istiyorsanız, yardım önerileriniz konusunda muğlak davranmayın. “Evi süpürmemi ister misin?” demek yerine, “Senin için de uygunsa evi süpüreyim.” diyebilirsiniz. “Size kurabiye yaptım, ne zaman bırakayım?” demek yerine, “Size kurabiye yaptım, akşam bırakayım mı?” diyebilirsiniz. Söyleyeceklerinizde mümkün olduğunca açık davranın. Psikolojik açıdan yorgun olabileceği için daha fazla yorulmasını istemezsiniz. Böylece onun için hayatı kolaylaştırabilirsiniz.

Kendi bebeğiniz varsa, bununla ilgili soru sorduğunda spesifik örnekler verin.

Sizin de bir bebeğiniz varsa ve yeni anne olan bir kadın size bu konu hakkında bir şey soruyorsa mümkün olduğunca spesifik örnekler verin. Fakat aynı zamanda sizin davranış biçiminizin en doğrusu olduğunu hissettirmeyin. Başka davranış biçimleri olabileceğini de sezdirin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.