0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Yeni Doğan Bebeklerde Ağlama Ne Anlama Gelir?

Bebeklerin ağlaması her ne kadar ebeveynleri üzüp korkutsa da aslında bu son derece normal bir durumdur ve aslında bebeğin dış dünyayla iletişim kurma yoludur.

Bebeklerin ağlaması, onların isteklerini belli etme yöntemi olduğu gibi bir yandan da sıkıntılı olduklarını ya da canlarının acıdığını da gösterebilir. Bunu ayırt etmenin kesin bir yolu yoktur, ancak zamanla ebeveyn ve bebek arasında kurulan bağ sayesinde ağlamanın sebebi ayırt edilebilir hale gelecektir.

Yenidoğan Bebekler Neden Ağlar?

Sağlıklı bebekler genellikle günün belirli saatlerinde durduk yere ağlamaya başlar. Bu ağlamanın ilk sebebi acıkma, ikinci sebebiyse altlarının kirlenmiş olmasıdır. Eğer ki bebek düzenli olarak günün aynı saatlerinde besleniyorsa, o vakit yaklaştıkça acıktığını hatırlatma aracı olarak ağlamaya başlayacaktır.yenidoğan bebek neden ağlar

Bazı bebekler, kucakta kalmayı ve hareket halinde olmayı yatmaktan daha çok sever. Bu sebeple yataklarına konduklarında uykuya dalana ya da ebeveyni tarafından kucaklanana dek ağlamaya devam ederler.

Genellikle anne babalar bu noktada bir hataya düşer ve bebekleri her ağladığında onu kucaklarına alırlar. Oysa ki bu son derece yanlış bir tutumdur. Bebek kendi kendine olmayı ve her isteyeceğinin yapılmayacağını öğrenmeli, kucağa alınmak için ağlamayı alışkanlık haline getirmemelidir.

Ağlama krizleri bebeklerin deşarj olmasına yarar. Bu yüzden ağlamak, aslında onlar için faydalıdır. Bu gibi durumlarda bebeği temizliğinden emin olunduğu takdirde açık havaya çıkartmak da bebeğin sinirlerine iyi gelecektir.

Bebeklerin ağlaması her ne kadar sağlık göstergesiyse de, bazı durumlarda acı çektiklerine işaret edebilir.

Gaz sorunu, giydiği kıyafetteki rahatsızlık, herhangi bir yerinde hissettiği en ufak ağrı gibi çeşitli sebepler gösterilebilir. Bu yüzden bebek ağladığında mutlaka ilgi gösterilmeli hemen kucağa alınmalıdır. Bu ağlamanın sebebi her hangi bir sıkıntıdan, ya da açlıktan kaynaklanıyorsa bebek kucağa alınıp sallandığı halde ağlamaya devam edecektir. Kucağa alındığı an susup yatırılınca tekrar ağlıyorsa bu kucak alışkanlığıdır ve bu durumda bebek yavaş yavaş eğitilmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.