Bebek

Yenidoğan Bebekler Yazın Nasıl Giydirilmeli?

Yenidoğan bebeklerin vücudu daha hassastır ve vücut ısıları 1 yaşından büyük bebeklere göre daha farklıdır. Bebeklerin yaz aylarında çok ince giydirilmesi soğuk algınlığına neden olabildiği gibi, bebekleri gereğinden kalın giydirmek de isilik gibi problemlere neden olanabilir. 

yenidoğan bebekler yazın nasıl giydirilmeli

Yenidoğan Bebekler Yazın Nasıl Giydirilmeli?

Yenidoğan bebeklerin hava sıcaklıklarının arttığı yaz günlerinde nasıl giydirildiği oldukça önemlidir. Bebekler yeni uyandığında, uyurken ya da dışarı çıkarılırken dikkatli bir şekilde giydirilmelidir. Bebekler yazın nasıl giydirilmeli sorusunun cevabı ise şöyle:

  1. Bebeği çok sıkı giydirmeyin. Bebeklerin vücut ısısı kolay yükseldiğinden, birkaç kat giydirilmeleri ateş yükselmesine neden olabilir.
  2. Yaz aylarında bebekleri güneşten korumak oldukça önemlidir. Bebeğin öğle güneşinden mümkün olduğunca uzak tutulması gerekir.
  3. Yenidoğan bebeklere dışarı çıkarken mutlaka şapka takılmalıdır.
  4. Bebeklerde vücut dolaşım sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bebeğin el ve ayakları vücudunun diğer bölümlerine oranla daha soğuktur. Ancak bebeğin elleri soğuk olduğu için üşüdüğü düşünülmemeli.
  5. Bebek odasının ısısı ortalama 19-21 derece arasında olmalıdır. Sıcak havalarda bebeğin odasını sık sık havalandırmak, soğuk havalarda ise stabil bir sıcaklık düzeyi bulmak önemlidir.
  6. Yenidoğan bebekler, vantilatör ya da klima gibi cihazlardan çok kolay etkilenebilir. Bu nedenle bebeğin bulunduğu odada bu cihazlar çalıştırılmamalıdır.
  7. Bebeklerin uyurken aşırı terlemesini önlemek için ince giydirilmesi gerekir. Bebeğin üzerine ince bir örtü sermeniz de üşümemesi için yeterli olacaktır.
  8. Yenidoğan bebekler ince giydirilmiş olsa dahi, yazın sık sık terleyebilir. Bebeğin terlediği anda kıyafetlerinin değiştirilmesi önemlidir.
  9. Yenidoğan bebeklerin sıcaklık ve terleme nedeniyle su kaybını önlemek için bebeğe su verilmemelidir. İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü, bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bebeğin su içmesi, sindirim sorunlarına ya da bebeğin sütü reddetmesine neden olabilir.

Yenidoğan bebeklerin kış aylarında olduğu gibi, yaz aylarında da doğru şekilde giydirilmesi oldukça önemlidir. Bebeklerin hem hastalıklardan korunması hem de hassas ciltlerinin zarar görmesinin engellenmesi açısından yaz aylarında bebek giysileri seçimine dikkat edilmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.