0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Yenidoğan Bebeklerde Sık Görülen Hastalıklar

Yenidoğan bebeklerde sık görülen hastalıklar arasında; pamukçuk, sarılık ve kabızlık gibi sorunlar bulunur. Bebekler iki haftalık olana kadar yenidoğan bebek olarak adlandırılırlar. Yenidoğan bebekler, anne rahminde hastalıklara karşı güvenli bir ortamda yaşarken, doğdukları andan itibaren korunmasız ve savunmasız olurlar.

Yenidoğan Bebek Hastalıkları

Hastalıklar bebeğin bağışıklık sistemiyle ters orantılıdır. Bebeğin bağışıklık sistemi güçlendikçe bebeğin yakalandığı hastalık sayısı azalır. Enfeksiyonlar, alerjiler ve cilt problemleri bebeklerde en sık görülen hastalıklardandır. Yenidoğan bebeklerin en çok yakalandığı hastalıklar pamukçuk, sarılık ve kabızlık şeklinde sıralanabilir.

 

Pamukçuk

Pamukçuk, bebeğin ağzında beyaz bir tabaka oluşumu şeklinde kendisini gösterir. Genelde yenidoğan bebeklerde görülen bu hastalıkla, sık karşılaşılır. Özellikle normal doğum sonrası, bu mantar, bebeğin solunum yollarına ve sindirim sistemine geçebilir. Pamukçuk, tedavi edilmezse bebeklerde emmede isteksizlik ve ateş yapar.yenidoğan bebeklerde sık görülen hastalıklar

Sarılık

Sarılık, sağlıklı ve zamanında doğmuş yenidoğan bebeklerin % 60’ında, erken doğan bebeklerin % 80’inde görülür. Sarılık “bilirubin” adı verilen, cilde sarı rengi veren bir maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ve deride birikmesi sonucu oluşur. Önce yüzde başlar, ilerledikçe vücuda yayılır. Ciltteki sarı renk en iyi, gün ışığında ya da florasan lamba altında görülür. Parmakla hafifçe burun ya da karına bastırılıp kaldırıldığında sarı renk daha bariz bir şekilde tespit edilebilir. Yenidoğan bebeklerde sarılığın erken tespiti ve takibi oldukça önemlidir. Çünkü hastalık ilerlerse beyin hasarına neden olabilir.

Kabızlık

Anne sütü ile beslenen bebekler kabızlık çekmedikleri için, bu durum daha çok süt alamayan bebeklerde görülür. Hastalığın belirtileri; seyrek dışkılama ve sertliğinden dolayı zorlanma, anüs bölgesinde sert dışkı nedeni ile çatlaklar ve kanlı dışkı, karın ağrısı ve huzursuzluktur. Kabızlığın nedeni, az çalışan bir sindirim sistemi, çeşitli hastalıklar, yetersiz lifli gıda tüketimi olabilir.

Yenidoğan bebeklerde görülen bu hastalıklarla karşılaşıldığında, zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

 

1 Yorum

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.