Çocuk Bilim

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji kaynakları; kendini yenileyebilen, gücünü hiç tükenmeyeceği düşünülen bir kaynaktan alan enerji türleri olarak tanımlanabilir. Yenilenebilir enerji kaynakları, yeniden kullanılmaya ya da yeniden üretilmeye uygundur.

Temel kaynağı doğal güneş, rüzgar, yer altı suları gibi kaynaklar olan enerjiler, “yenilenebilir enerji kaynakları” olarak adlandırılır. Güneşin hiçbir zaman tükenmeyeceği düşünüldüğünden, enerjisini güneşten edinen kaynakların da yenilenebileceği düşünülmektedir.

Yenilenebilir Enerji KaynaklarıYenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir enerji kaynaklarına, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji ya da dalga enerjisi örnek olarak verilebilir.

 • Güneş enerjisi
 • Rüzgar enerjisi,
 • Hidroelektrik,
 • Gelgit (Dalga enerjisi),
 • Jeotermal enerji,
 • Akıntı enerjisi,
 • Biyokütle enerjisi
 • Anaerobik arıtma,

Yenilenebilir Enerji KaynaklarıGüneş, rüzgar, okyanus, biyolojik atıklar gibi sonu gelmeyeceği düşünen kaynaklar aracılığıyla enerji oluşturan kaynaklar, yenilenebilirdir.

 1. Güneş enerjisi, gücünü güneşten alır. Bu nedenle, güneş enerjisi, yenilenebilir bir kaynaktır.
 2. Rüzgar enerjisi, kaynağını rüzgardan aldığından, rüzgar enerjisi ve rüzgar enerjisi kullanılarak elde edilen kaynaklar, yenilenebilirdir.
 3. Okyanus ve denizlerde meydana gelen gelgitler ve suyun hareketliliği de bir enerji oluşturur. Buna dalga enerjisi denir. Okyanusların tükenmeyeceği varsayıldığından, dalga enerjisi de yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alır.
 4. Biyokütle enerjisi, biyolojik artıklar ile oluşur. Doğum ve ölüm devam ettiği sürece, biyolojik artıklar da devam edecektir. Bu nedenle, biyokütle enerji, yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alır.
 5. Gücünü yer altı sularından alan, jeotermal enerji; nehirden alan hidrolik enerji ve su ve hidroksitlerden alan hidrojen enerjisi de yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alır.
Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir