Kültür Sanat

“Yeşil Pota, Temiz Doğa’ Projesi Birinci Yılını Tamamladı

Ataşehir Belediyesi, Ülker Sports Arena ve ÇEVKO işbirliğiyle, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün de katkılarıyla, çevre bilincini basketbol sevgisi ile pekiştirmek amacıyla başlatılan “Yeşil Pota Temiz Doğa” projesi, birinci yılını tamamladı.

2012 – 2013 öğretim yılı ile birlikte başlayan “Yeşil Pota Temiz Doğa” projesi öğretim yılının sonlanması ile birinci yılını tamamladı. Çevre bilincini basketbol sevgisi ile pekiştirmek amacıyla başlatılan proje Ataşehir Belediyesi, ÇEVKO, Ülker Sports Arena ve Fenerbahçe Spor Kulübü işbirliği ile hayata geçirildi.

Projeye Ataşehir ilçe sınırları içerisinde bulunan 38 ortaokul ve 18 lise olmak üzere toplam 56 okul katılım gösterdi. Öğrenciler bir öğretim yılı boyunca toplam 70.070 kg ambalaj atığı toplama başarısını gösterdiler. Öğrencilerin topladıkları geri dönüşümlü ambalaj atıkları sayesinde 595 ağacın kesilmesi önlendi, 700 litre benzin, 338.100 kW elektrik tasarrufu yapıldı ve 36,75 ton CO2 (karbondioksit)’nin salımı engellendi.

Çocuklar ve gençler başta olmak üzere; toplumun çevre konusunda bilinçlendirilmesinin, taşıdığı öneme yürekten inandıklarını belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi projenin ilk yılının tamamlanması nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Doğayla uyum içinde yaşayan, ülkesinin ağacına, suyuna sahip çıkan bir nesil yetişiyor. Bu çocuklar, bu gençler Türkiye’nin geleceğini kuracaklar. Bugün anlıyoruz ki onların sayesinde sadece yeşil ve temiz bir dünyaya değil, sevgiye ve barışa da ulaşacağız. Yeşil Pota, Temiz Doğa projesine gösterilen büyük ilgi çok ortaklı projelere kesintisiz devam etmemiz gerektiğini bir kez daha gösterdi. Proje kapsamında katkı ve işbirliklerini esirgemeyen Ülker Sports Arena, ÇEVKO, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fenerbahçe Spor Kulübü’ne teşekkür ediyorum.”

Ülker Sports Arena Genel Müdürü Shane Chalmers projenin ilk yılında öğrenciler tarafından bu denli sahiplenilmesinden hoşnut olduklarını belirtti.

Yarışma İçeriği ve Rakamlar

*“Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanmasıyla Çevre Bilincinin Yerleştirilmesi ” İşbirliği protokolü ve protokole bağlı etkinlikler 10 Ekim 2012 – 18 Haziran 2013 tarihleri arasında hayata geçirildi.

*2012-2013 öğretim yılı boyunca düzenlenen etkinlikler kapsamında 1.000’e yakın öğrenci Ülker Sports Arena’da maç izleme şansı buldu.

*Proje kapsamında 56 okuldan 70.070 kg ambalaj atığı toplandı. Toplanan ambalaj atıkları sayesinde 595 ağacın kesilmesi önlendi, 700 litre benzin, 338.100 kW elektrik tasarrufu yapıldı ve 36,75 ton CO2 (karbondioksit)’nin salımı engellendi.

*Maçlara katılan öğrencilere çevre bilincini geliştirilmesi amacıyla ÇEVKO’nun hazırladığı kitaplar, tişört ve basketbol topu hediye edildi.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.