Foto Galeri

Yeşilay Haftası Görselleri

Yeşilay Haftası görselleri mi arıyorsunuz? Sağlıklı bir nesil için neler yapılmalı? Çocuklar zararlı alışkanlıklardan nasıl uzak tutulur? İşte görsellerle anlatımı.

Yeşilay Haftası yaklaşıyor. Yeşilay Haftası görselleri yazımıza öncelikle Yeşilay’ın tarihçesi ile başlayalım.

Yeşilay Nedir?

Yeşilay (Hilal-i Ahdar); sigara, içki ve uyuşturucu maddelerin tüketimini devlet organları ile iş birliği yaparak en aza indirmek ve sağlıklı bir neslin ve toplumun oluşmasına zemin hazırlamak için kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. 1920 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Amacı Türkiye sınırları içinde sigara alkol ve bütün uyuşturucu alışkanlıklarını önlemektir. Alkollü içkiler, uyuşturucu maddeler ve sigara insan sağlığı için çok tehlikeli olan maddelerdir. Bunları kullanan kişilerde zararlı maddelerin etkisi, kan ve solunum yolu ile bütün vücuda yayılır. Zamanla insan iradesini zayıflatır. İnsanı çok genç yaşta hasta eder. Gençleri içkiden ve benzeri zararlı alışkanlıklardan koruyan bu derneğin çalışmalarına yardımcı olmak gerekir.

Yeşilay Ne Yapıyor?

  • Konferanslar, radyo-televizyon konuşmaları, geziler, sergiler, kurs ve seminerler düzenler.
  • Kitap, dergi ve makaleler yayınlar.
  • Kültür ve sanat çalışmaları yapar.
  • Alkol ve uyuşturucu düşkünlerinin tedavisinde yol gösterir, yardımcı olur.
  • Okul ve kurumlarda yapılacak çalışmaların doküman, video CD, videokaset, afiş ve pankart ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır.
  • Kendi konularında bölgesel çalışmalar yapmak için şubeler açar.

Yeşilay, bilhassa bu çalışmalarında ülkemizin geleceği demek olan gençlerimizin uyarılması ve korunması konusunu ön planda tutar ve yukarıda sıralanan çalışmaların ağırlığını da bu konu teşkil eder. “Yeşilay”; genel merkeze (İstanbul) bağlı şubeleri, temsilcilikleri ve okul yeşilay kulüpleri ile görevini yürütme çabasını sürdürmekte ve her eğitim yılında ülke genelinde alkollü içki ve uyuşturucu maddelerin zararlarına karşı mücadele yolunda gerekli karar ve tedbirlerin alınmasını temin için hükümet ve yetkili merciler nezdinde teşebbüslerde bulunur.

Çocukları Zararlı Alışkanlıklardan Nasıl Uzak Tutarız?

Yeşilay çocuklara sağlıklı yaşamı anlatmak için çeşitli kitaplar yayınladı. Bu kitaplarda zararlı alışanlıklar anlatılıyor ve çocukları bunlardan uzak tutmanın yöntemleri öğretiliyor. İşte eğitici ve öğretici Yeşilay çocuk kitapları:

İkizlerin Hikayesi – Efe’nin Mektubu

Kitap iki hikayeden oluşuyor.

Yeşilcan’ın sınıfına Orhan ve Erhan adında ikiz kardeşler gelir. Çok kısa sürede kaynaşırlar. Beslenme saati geldiğinde ikizler herkesi şaşırtır. Çünkü abur cubur ile besleniyorlardır. Yeşilcan ve arkadaşları ikiz kardeşleri uyarırlar.

​Yeşilcan evde oturup kitabını okurken birden telefon çalar. Arayan, Efe’nin annesidir. Efe’nin son zamanlarında garip davrandığını ve kişisel hijyenine dikkat etmediğini söyler. Bunun için Yeşilcan’dan yardım ister. Yeşilcan ve Ece kafa kafaya verir ve Efe’yi bu durumdan kurtarmak için bir plan yaparlar.

Kitap ile çocuklar sağlıklı yaşamın önemini eğlenceli, bol görselli, macera dolu iki hikâyeyle doğru ve güvenilir bir şekilde öğrenme fırsatı yakalıyor.

Bıdıktan Ders

Ece sabah uyandığında hemen pencereye koştu. Oyun oynamak için çok güzel bir gündü. Bisikletiyle evden çıktı ve Yeşilcan ile buluşup parka gittiler. İki arkadaş oyun oynaerken susadı ve sularını almak için banka gittiklerinde Efe’yi bir bankta tabletiyle oynarken gördüler.

Bıdık ile birlikte Ece ve Yeşilcan, Efe’nin yanına gittiler ancak Efe tabletten başını kaldırmıyordu. Buna kızan Bıdık, Efe’nin ilgisini çekmeyi nasıl başardı? Kitap, çocukların bilgisayar, tablet, vb. iletişim araçlarında oyun oynamak yerine parkta, sokakta oyun oynayabileceklerine ve sosyalleşebileceklerine dikkat çekmektedir.

Yeşilcan’ın Maceraları

Mavi Kırlangıç Yeşilay Çocuk dergisinde yayınlanmış maceralardan derlenen bu kitapta, kahramanımız Yeşilcan ve arkadaşları maceradan maceraya koşuyor. Kimi zaman sevgiyi, kimi zaman dostluğu, kimi zaman da dayanışmayı anlatan bu hikayeleri heyecanla okuyacaksınız.

Balon Yarışı

Efe, şeker, çikolata gibi zararlı yiyecek ile dolu bir bavul ile balon yarışına son anda yetişir. Yiyeceklerin kokusunu duyan Bıdık da peşinden koşmaktadır. Ece ve Yeşilcan neden geç kaldığını sorduğunda Efe akşam geç yattığını söyler. Uzun sürecek yarışma için Efe’nin getirdiği yiyecekler de çok zararlıdır. Arkadaşları Efe’ye hayret dolu gözlerle bakarlar.

O sırada Efe rüyadan uyanır ve ‘ohh be rüyaymış’ diye sevinir. Hızlıca hazırlanan Efe, evdeki en sağlıklı yiyecekleri bavuluna doldurur ve yarışma alanına gider. Arkadaşları Ece ve Yeşilcan Efe’yi heyecanla bekliyorlardır. Eğlenceli geçen yarışmayı bakalım kim kazanacaktır? Kitap, sağlıklı yaşamanın önemine dikkat çekmektedir.

Yeşilay Haftası Görselleri

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.