Çocuklar için Eğlence

Yılbaşı Şapkası ve Konfeti Yapma

Yılbaşı Şapkası Yapma

Yılbaşının Şapkası - ÇocukYılbaşında çocuklarınızın en sevdiği şeylerden birisi de huni şeklinde, süslü püslü yılbaşı şapkaları takmaktır. Hatta bu şapkalar yılbaşından birkaç gün evvel hazırlanırsa, her gün en az bir kez takıp aynada kendilerine bakarlar. Peki, çocuğunuzun kendi tasarımı olan şapkaları takması nasıl olurdu sizce? Çocuklar kendi yaptıkları şeylerle çoğu zaman daha mutlu oldukları ve başarma hislerini doyurdukları için, elbette kendi şapkalarını yapmaları çok daha güzel olur. O halde ne duruyoruz, haydi iş başına.

Gerekli Malzemeler

Yılbaşının Şapkası* Renkli kartonlar ve parlak kâğıtlar
* Boya kalemleri
* Top makyaj pamukları
* Simli kurdeleler
* Rafyalar(Paket süsleri)
* Renkli yünler ya da simli ipler
* Konfetiler, pullar ve simler
* İnce bir lastik
* Süsleme için aklınıza gelebilecek her çeşit malzeme
* Yapıştırıcı

 

Yapılışı

Yılbaşının ŞapkasıKartonunuzu külah şeklinde tepe noktası biraz açık kalacak şekilde yuvarlayın. Daha sonra uçlarını birbirine yapıştırın. Rafyalardan, renkli yünlerden, simli kurdelelerden ya da iplerden oluşturacağınız bir demetin ucuna düğüm atın. Düğümlü tarafı külahın içinde kalacak şekilde ipleri külahın tepe noktasından dışarı sarkıtın. İşte şapka ana hatlarıyla hazır. Bundan sonrası tamamen çocuğunuzun isteğine kalmış. Şapkanın yüzeyini süslemek için renkli boya kalemleriyle istediği bir şeyler yazıp çizebilir, etrafına renkli kurdeleler yapıştırabilir, top makyaj pamukları yapıştırabilir, hatta yüzeyine biraz yapıştırıcı sürüp üzerine konfeti, pul ya da sim serpebilir. Biz sadece birkaç alternatif süsleme fikri verdik, gerisi tamamen çocuğunuzun hayal dünyasına kalmış. Kendi yaptığı şapkasını özgürce süsleyen çocuğunuz bu şapkayı başından çıkarmak istemeyeceği için, şapka başından düşmesin diye, kenarlarından ince lastikler geçirip boynunun altından sıkmayacak şekilde bağlayabilirsiniz.

 

Konfeti Yapma

Yılbaşı Konfeti ÇocukYılbaşı şapkasının üzerini konfetilerle kaplayabiliriz dedik. Peki, nasıl yapılır bu konfetiler. Yapımı o kadar basit ki, çok kısa sürede bir sürü konfeti yapabilirsiniz. Üstelik bu konfetileri sadece yılbaşı şapkanızın süslemesinde değil, partiye güzel bir hava katması için arada bir havaya serperek de kullanabilirsiniz. Örneğin 2009’a girerken, 10’dan geri saymanız bittiği anda…

Gerekli Malzemeler

* Dekoratif kâğıt delgeçleri ya da normal delgeç
* Renkli elişi kâğıtları ya da parlak hediye paketleme kâğıtları

Yapılışı

Yılbaşı Konfeti ÇocukRenkli elişi kâğıtlarınızı ya da parlak hediye paketleme kâğıtlarınızı delgeç yardımı ile delin. Arada bir de delgeçin haznesinde biriken konfetileri bir poşette dökün. Siz delgecin haznesinde birikenleri poşete döktükçe, konfeti yağmuru yapmaya yetecek kadar çok konfetiniz olacaktır.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.