Hamilelik

Yorgunluktan Şikayet Eden Annelere Öneriler

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız an yaşadığınız huzur ve mutluluk paha biçilemez… Ancak onu büyütürkenki sorumluluklarınız sizi bir hayli yoracak bir sürecin başlamasına neden olacaktır. Dikkat edeceğiniz birkaç nokta sayesinde bu yorgun süreci hafifletebilirsiniz.

Hamilelik süresince, bebeğinizi büyütürken size yardımcı olacak her türlü bilgiyi edindiniz. Ancak kolay gibi görünen bu süreç, pratiğe geçtiğinizde hiç de düşündüğünüz kadar kolay olmadı. Bu süreci kendiniz için daha kolay hale getirebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle beslenme şeklinize ve yediklerinize dikkat etmelisiniz. İnsan vücudu, enerjinin büyük bir bölümünü proteinlerden alır. Protein yönünden zengin gıdalar yiyerek, gün içerisinde harcamanız gereken enerjiyi depolamalısınız. Süt, yoğurt, peynir, fındık gibi hem hazırlaması hem de türetmesi kolay gıdalar, protein yönünden oldukça zengindir.

Yedikleriniz kadar beslenme düzeninize de dikkat etmelisiniz. Sık ama az miktarlarda yemeye çalışın. Beslenme sürecinde miktar olarak aşırıya kaçmak, halsizlik, uykusuzluk ve ağırlığa neden olacaktır.  4 saatten fazla bir şey yemediğiniz takdirde, vücudunuz gereken enerjiyi karşılayamayacak, bu da halsizliğe ve yorgunluğa neden olacaktır. Bu sebeple öğün atlamadan, sık ama az miktarlarda yemeye özen göstermelisiniz.

Uykuyu asla ihmal etmeyin. Bir yetişkinin günde 8 saat uyuması gerekmektedir. Fırsat bulduğunuz anları, uyuyarak ya da uzanıp dinlenerek değerlendirmek enerjinizi toplamanızda yardımcı olacaktır.

Bedensel yorgunluk kadar psikolojik yorgunluk da üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Psikolojik olarak yorgun düşerseniz, bedeninizin ne kadar fazla enerjisi olursa olsun bu enerjiyi kullanamazsınız. Psikolojik olarak yorgun düşmemek için kendinize küçük zamanlar ayırmaya özen gösterin. Tüm aktiviteleriniz bebeğinizle yaptıklarınızdan ibaret olamamalı. Anne olmadan önce yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapmak için kendinize zaman ayırın.

Gün içerisinde yapmanız gereken işler için önceden planlama yapmanız, iş yükünü ve stresini büyük ölçüde azaltacaktır. Yapmanız gerekenleri güne başladığınız saatlerde tek tek not alın. Bu aktiviteler için kafanızda bir planlama yapın. Bu planlamaya göre hareket ettiğinizde işlerinizin kolaylaştığını fark edeceksiniz.

Bebeğinizle geçireceğiniz keyifli vakitlerin ve onun size gülümsediğini görmenin en büyük enerji kaynağınız olacağını unutmayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.