CiciceeTV

Youtube Çocuklar İçin Güvenli mi?

Youtube çocuklar için güvenli mi? Günümüzde Youtube’dan video izlemeyen çocuk yok denecek kadar az. Peki çocukların eriştiği içerikler güvenli mi?

Her yaştan çocuk günün çeşitli saatlerinde onlarca Youtube’dan video izliyor. Çocukların erişebildiği videoların zararlı olabileceği fikrinden yola çıkan Youtube 2015 yılında çocuklara özel Youtube Kids uygulamasını yayınlamıştı. Peki bu önlem yeterli mi?

YouTube Kids Nedir?

YouTube Kids

2015 yılının Şubat ayında, ABD’de yayın yapmaya başlayan YouTube Kids, çocuklar için özel filtreleme yöntemleri kullanarak, çocukların yalnızca eğitici, eğlendirici ve olumsuz etkilere yaratmayacak içeriklere ulaşmasını sağlıyor. Hızlı ve güvenli bir şekilde çocukların YouTube videolarından yararlanmasını hedefleyen YouTube Kids, akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabiliyor.

YouTube’un kullanıcı kitlesinin önemli bir bölümünü oluşturan çocukların, olumsuz içeriğe sahip olan videolar ile karşılaşmasını önlemeyi amaçlayan uygulama sayesinde, çocuklar yalnızca “Show”, “Music”, “Learning” ve “Explore” kategorilerini izleyebiliyor.

Youtube Kids için “Çocuklar için Zararlı” İddiası

2015 yılının başlarında, ABD’de kullanıma sunulan YouTube Kids, çocuk hakları savunucusu kurumlardan ve çeşitli topluluklardan “çocuk dostu” olmadığı iddiası ile tepki görüyor.

YouTube Kids’te yayınlanan reklamların çocukları olumsuz etkilediği ve aldatıcı içerikler sunduğunu iddia eden bazı tüketici grupları ve çocuk hakları savunucuları, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu’ndan YouTube Kids’in soruşturulmasını talep etti.

“Çocuklar Aldatıcı Reklamlara Maruz Kalıyor”

Google’ın çocuklar için güvenli bir medya ortamı oluşturmak amacıyla uygulamaya soktuğu YouTube Kids, “çocuk dostu” niteliği ile dikkat çekmişti.

Henüz yalnızca ABD’de kullanımda olan ve çocuklara yönelik video içerikleri otomatik filtreleme gibi özellikleri ile öne çıkan YouTube Kids; McDonalds, Barbie, Lego gibi firmaların da dahil olduğu reklamlar ile yayın yapması nedeniyle suçlanıyor.

Youtube Kids Çocuk Dostu

Çocuklara yönelik oyuncak ve fast-food yiyecek reklamlarının çocukları olumsuz etkileyebileceğini düşünen çocuk hakları savunucuları, YouTube’u çocuklara yönelik en yoğun reklam içeren medya ortamı olmakla itham ediyor.

YouTube tarafından yapılan açıklamaya göre ise, YouTube Kids’in geliştirme aşamasında; çocuk hukuku uzmanları, sivil toplum kuruluşları ve pedagoglar ile birlikte çalışıldı.

YouTube Kids’in çocuk dostu bir uygulama olduğunu savunan Google yetkilileri de, uygulamayı geliştirmeye yönelik yorumlara açık olduklarını da belirtiyor.

Çocuk Videoları Güvenli mi?

Youtube Kids uygulaması içerikleri çocuklar için filtreliyor. Fakat çocuk kategorisinde yer alan içeriklerin güvenliği için fazladan önlemler gerekiyor. Bir video çocuk kategorisinde yayınlanmışsa, çocuklar o videolara erişebiliyor demektir. Peki bu içerikler çocuklar için gerçekten uygun mu?

İnternet, çocuklar için hem öğretici hem de eğlenceli bir araçtır. Fakat, internet aynı zamanda pek çok tehlikeyi de barındırır. İnternet güvenliğine dikkat edilmediği durumda, çocuklar ciddi problemlerle karşılaşabilir.

İnternet çocukların hayatının önemli bir parçası haline geldi. İnternet, doğru kullanıldığı takdirde faydalı bir eğitim aracı olabilir. Fakat öncelikle internet güvenliği konusunda çocukların ve ebeveynlerin daha bilinçli olması gerekmektedir.

Ebeveynlerin bilinçli davranması da çocukların eriştiği videolar hakkında bilgi sahibi olmaları ile mümkün olabilir. Çocuklara İngilizce öğretmek, eğlenceli vakit geçirmek için yayınlanan videolar gizli tehlikeler içeriyor olabilir.

Youtube’daki Çocuk Videoları Kabusu ve Günümüzde İnternet Sorunu

Yazar ve sanatçı James Bridle Youtube’da bilinmeyen insan veya grupların reklam geliri karşılığında küçük çocukların beyinlerini ele geçirdiği, internetin karanlık ve garip köşesini açığa çıkarıyor. “Sürpriz yumurta” açılışları ve “Parmak Ailesi Şarkısı”ndan algoritmik olarak yaratılan tanınmış çizgi film karakterleri karışımlarının şiddetli hallerine, bu videolar genç beyinleri sömürüyor ve dehşete düşürüyor–ve bize giderek veri ile işleyen dünyamızın nereye gittiğiyle ilgili bir şeyler söylüyor. “Teknolojiyi bütün problemlerimize bir çözüm olarak düşünmek yerine, onu bu problemlerin aslında ne olduğunu gösteren bir rehber olarak görmeliyiz ki onlar hakkında düzgünce düşünüp çözüm bulabilelim.” diyor Bridle.

“Benim adım James. Yazar ve sanatçıyım ve teknoloji alanında çalışıyorum. Dünyanın farklı şehirlerinde askeri dronların tam boyutlu taslaklarını çizmek gibi işler yapıyorum; görmesi ve düşünmesi oldukça zor olan bu teknolojileri insanlar düşünmeye ve anlamaya başlasın diye. Seçim sonuçlarını hava durumuna dayanarak tahmin eden nöronal devreler gibi şeyler yapıyorum, çünkü bu garip yeni teknolojilerin asıl potansiyellerinin ne olduğu konusuna çok merak duyuyorum. Geçen yıl, kendi kendine giden arabamı yaptım. Ama teknolojiye pek güvenmediğim için ona bir tuzak da hazırladım.

Bu şeyleri yapmamın asıl nedeni onları fazlasıyla ilginç bulmam ama öyle düşünüyorum ki teknolojiden bahsettiğimizde büyük oranda kendimizden ve dünyayı anlayış şeklimizden bahsediyoruz. İşte teknolojiyle ilgili bir hikaye.

Gerçi bu sistemlerle ilgili en çok düşündüğüm şey de şu ki umarım anlatabilmişimdir, bu olay YouTube ile ilgili değil. Her şeyle ilgili. Bu sorumluluk ve aracılık, anlaşılmazlık ve karmaşa, gücün birkaç kişinin elinde toplanmış olmasından kaynaklanan şiddet ve istismar konuları– bunlar çok, çok daha geniş konular. Üstelik bunlar sadece Youtube’un veya teknolojinin genel sorunları değil, bunlar yeni bile değil. Bunlar senelerdir bizimleydi. Ama biz en sonunda, bize bunları sıradışı bir şekilde gösteren, bunları inkâr edilemez yapan global sistemi, interneti yarattık. Teknolojinin öyle sıradışı bir kapasitesi var ki en sıradışı ve gizli kalmış tutku ve önyargılarımızı örneklemek ve sürdürmekle kalmıyor, onları gerçek dünyaya çözümlüyor ama aynı zamanda bunları görmemiz için not ediyor, böylece yokmuş gibi davranamıyoruz. Teknolojiyi tüm problemlerimizin çözümü olarak görmek yerine, bu problemlerin aslında ne olduğunu gösteren bir rehber olarak görmeliyiz ki böylece onlar hakkında düzgünce düşünüp çözüm bulabilelim.”

Ebeveynler Ne Yapabilir?

Açıkçası YouTube çocuklar için her zaman güvenli bir yer değildir! Peki ne yapılabilir? Birkaç seçenek vardır:

 • Birlikte izlemek için her hafta belirli bir zaman ayırın. Uygunsuz klipler veya videolar görürseniz, bunları bildirmeli ve engellemelisiniz.
 • Çocuklarınızla YouTube’da uygun olmayan materyalleri gördüklerinde ne yapmaları gerektiğini tartışın; şüphesiz karşılaşacaklardır Ayrıca bu sitelerin zaman geçirmek için neden iyi bir yer olmadığını açıklamak gerekir.
 • Yalnızca kontrollü şekilde kullanmalarına izin verin. YouTube Kids ve YouTube web sitesini ve uygulamasını tabletlerinden, akıllı telefonlarından ve sahip oldukları diğer cihazlardan engelleyin.
 • Çocuklarınızın YouTube’u yalnızca evinizin (oturma odası veya mutfak gibi) görebileceğiniz açık bir alanda izlemesine izin verin.
 • Güvenilir bir ebeveyn kontrolü kullanarak, çocuklarınızın tarama deneyimini daha güvenli hale getirmek için filtreleyebilirsiniz.

Çocuklara İnternet Güvenliği Nasıl Öğretilir?

 • Bilgisayarı salona veya oturma odasına koyun.
 • Çocuğunuza ait şifreleri bilin.
 • Bilgisayarda ebeveyn denetimini ayarlayın.
 • Çocuklarınıza uygun bir yöntemle internetin sakıncalarını anlatın.
 • Kişisel bilgilerin kullanılmasıyla ilgili kurallar koyun.
 • Çocuklarınızın fotoğraf paylaşmadığından emin olun.
 • Çocuğunuzun internette hangi sitelere girdiğini kontrol edin.
 • Çocuğunuza internette nasıl güvenli gezinileceğini öğretin.
 • Çocuklarınıza internette tanımadığı kişilerle sohbet etmesinin sakıncalarını anlatın.
 • Kendi soysal medya hesaplarınızı açın.

Çocuklarınızın Youtube için yeterince büyük olmadığına karar verirseniz, uygulamayı engelleyebilir ve YouTube’un en popüler ve en büyük site olmasına rağmen, orada sadece onlar olmadığını gösterebilirsiniz. Çeşitli video kaynakları, daha sıkı küratörlük, daha sıkı ebeveyn kontrolleri ve birçok kullanışlı, aile dostu özellik sunan birçok akışlı video uygulaması vardır. Bu daha iyi akış uygulamalarından biriyle, siz ve çocuğunuz hiçbir şey kaçırmış olmayacaksınız.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir