Hamilelik

Yumurtalık Yaşlanması Nedir?

“Yumurtalık yaşlanması” terimi ile anlatılmak istenilen, yumurta sayısının azalmasına bağlı olarak yumurtalıklardaki kalite düşüklüğünün başlamasıdır.

Kadınlarda genel olarak 35 yaşından sonra yumurta sayısı azalmaya başlar. 45 yaşına kadar devam eden bu süreç sonunda yumurta rezervi iyice azalır. Ancak bu sürecin gelişimi her zaman böyle olmayabilir. Kadınlar, genç yaşlarda da yumurtalık yaşlanması sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu problemi yaşayan ve anne olmak isteyen kadınların, vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir.

Yumurtalık Yaşlanması Neden Olur?

Yumurtalık yaşlanmasının nedeni çoğu kadında tam olarak tespit edilememiştir. Bununla birlikte, kronik hastalıklar, aşırı sigara tüketimi, batın ameliyatları yumurtalık yaşlanmasına neden olur. Bazı genetik hastalıklar ve ailede erken menopoz faktörleri de yumurtalık sayısının azalmasına yol açan etkenlerdir.Yumurtalık

Yumurtalık Yaşlanması Nasıl Anlaşılır?

Yumurtalık yaşlanması, ne menopoz şikayetlerine ne de adet düzensizliğine yol açar. Bu nedenle, kadınların jinekolojik muayene ve hormon testleri olmaksızın yumurtalık yaşlanması sorununu anlaması mümkün değildir.

Yumurtalıkların ultrasondaki görünümleri, adet dönemindeyken yapılan FSH ve eströjen ölçümleri yumurtalık yaşlanması hakkında bilgi verir. Son zamanlarda AHM testi de bu sorunun tespitinde önemli bir kaynak haline gelmiştir.

Yumurtalık Yaşlanması Kimlerde Görülür?

Genel olarak 35 yaş itibariyle yumurtalık rezervlerinde azalma başlar. Bu yaştan önceki azalmalar ise, yüzde 10’luk bir seviyededir. Yani, her 10 kadından birinde 35 yaş öncesinde yumurtalık azalması durumu gözlenir.

Yumurtalık yaşlanması sorununa uygulanan tedavi ile yumurtalıkların yeniden gençleşmesi mümkün değildir. Ancak anne olmak isteyen ve bu sorun ile karşı karşıya kalan kadınlar, hamile kalma sürecini kesinlikle ertelememelidir. “Yumurtalık yaşlanması var ise, hamile kalmak mümkün değildir” gibi bir durum, söz konusu değildir. Önemli olan tedavi sürecinin büyük bir önem ve dikkat ile izlenmesidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı