Kültür Sanat

“Zorba Olma, Kanka Ol”

Okul çağındaki çocukların sıklıkla karşılaştıkları durumlardan biri olan akran zorbalığı (bullying) durumuna dikkat çeken Cartoon Network, “Zorba olma, kanka ol” sloganı ile çocukları akran zorbalığından uzak tutmayı hedefliyor.

Akran Zorbalığı (Bullying) Nedir?

zorba-olma-kanka-olYaşıtları tarafından; duygusal, fiziksel ya da psikolojik olarak şiddete uğrama durumunda kullanılan bir terim olan “akran zorbalığı” bilhassa ilköğretim çağı çocukları arasında sıklıkla yaşanıyor. Bullying’e uğrayan çocuklar okuldan soğuduğu gibi, özgüven sorunu yaşıyor ve bu durum nedeniyle psikolojileri olumsuz etkileniyor. Buna ek olarak zorbalık yapan çocukların şiddete meyilleri arttığı gibi, çocuklar öfke nöbeti gibi durumlarla daha sık karşılaşıyor.

Cartoon Network Kahramanları: Zorba Olma, Kanka Ol

Tüm dünyada önemli bir sorun haline gelen ve birçok ülkede önlem almak amacıyla çalışmalar başlatılan akran zorbalığına karşı bir kampanya başlatan Cartoon Network, çocuklara ve ebeveynlere bullying konusunda bilinçlendirme yapmayı hedefliyor. “Zorba olma, kanka ol” mottosuyla, çocuklara ulaşmayı hedefleyen Cartoon Network en sevilen kahramanları aracılığı ile çocuklara sesleniyor.

Gumball, Clarence, Steven Universe, Jake ve Finn, Rigby gibi kahramanları ile çocuklara zorbalığın yanlış bir tutum olduğunu anlatmayı amaçlayan Cartoon Network, arkadaşlık kavramının önemi üzerinde durarak, çizgi karakterler aracılığı ile çocuklara bullying karşıtı mesajlar veriyor.

2 Yorum

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir