Foto Galeri

Yerli Malı Haftası Çizimleri

Yerli Malı Haftası çizimleri arıyorsanız doğru yerdesiniz. Sizin için bu haftaya özgü çizimleri ve resimleri bir araya getirdik. Haydi boyayalım.

Yerli Malı Haftası Nedir?

Yerli Malı Haftası, resmi adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olmakla birlikte, her yıl 12 Aralık ile 18 Aralık tarihlerinde, Türkiye’deki ilköğretim okullarında kutlanmaktadır. Yerli Malı Haftası, Türkiye’de üretilen ürünlerin arttırılmasını teşvik etmek ve milli ekonominin güçlenmesinin önemine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.

Yerli Malı Haftası Tarihçesi

Yurdumuz Cumhuriyet döneminde yeni savaştan çıkmış bir ülkeydi. Ülkenin her köşesinde çok büyük zararlar oluşmuştu. Halk yoksulluk içinde ne yapacağını düşünüyordu. Atatürk bu duruma çok üzülüyordu. Kısa sürede bir çözüm buldu.

İlk adım olarak 1923 yılında İzmir İktisat kongresini topladı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM bir konuşma gerçekleştirdi.

Kongre sonunda ülkenin bağımsızlığının korunması, yerli mallarının üretilmesi, kullanılması kararlaştırıldı ve 12 Aralık gününü içine alan hafta ”Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanılmasına karar verildi.

Yerli Malı Haftası Ekinlikleri

Yerli Malı Haftasının amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ”yerli malı kullanmanın önemi” vurgulanır. İnsanların parasını dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. Bu hafta, ihtiyaçlara harcandıktan sonra kalan paranın harcanması konusunda tutumlu olması gerektiği anımsatılır. Satın alınan ürünlerin yerli malı olmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtilir. Bölyece ülke gelirleri artacaktır. Diğer yandan bilinçli tüketiciliğe dikkat çekilir.

Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Resimler yapılır. İşte size çizimler için öneriler.

Yerli Malı Haftası Çizimleri ve Resimleri

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir